trust-compressor

اعتماد به فروشگاه اینترنتی

Posted on Posted in دسته‌بندی نشده

برای پاسخ به این سوال اول از همه باید بدونیم منظورتون از اعتماد چیه؟ اگه منظورتون از اعتماد اینکه جنسی رو با قیمت خوب و مناسب بخرید و خیالتون از مرغوبیت جنسش راحت باشه ، جدای از فروشگاه های اینترنتی کلا باید به مغازه ها هم شک کنید. ولی رعایت چند نکته تا حدودی شما رو برای پیدا کردین یک فروشگاه اینترنتی قابل اعتماد راهنمایی میکنه.

بررسی همه فروشگاه ها از یک دید کار بسیار مناسبی نیست برای همین فروشگاه های اینترنتی رو به 2 دسته شناخته شده و شناخته نشده ها تقسیم میکنیم.

این نکته رو هم خوب یادتون باشه که خیلی از فروشگاه های اینترنتی خودشون کالا و یا خدماتی رو ارائه نمیدن بلکه بستری هستن که هر تامین و یا تولید کننده  کالا و خدمات خودش رو اونجا عرضه میکنه.

پس فرض کنیم فروشگاه اینترنتی وجود داره که خود اون فروشگاه اینترنتی کالا و خدمات مورد نظرتون رو  با قیمت پایین تر عرضه میکنه  و شما میخواین خریداری کنین.

 1. معیار قیمت برای اعتماد به فروشگاه اینترنتی

  اگه قیمت ارائه شده در اون فروشگاه خیلی پایین تر از حد معمول هستش و  هیچ جشنواره و یا طرح تخیفی وجود نداره، بهترین راه اینکه با خود فروشگاه تماس تلفنی بگیرین و بعد سلام مستقیم ازشون بپرسین چرا قیمتتون اون همه پایینه؟ :))) دیگه از نحوه جواب دادنشوم متوجه میشین که کالا و یا خدمات شون تقلبی و یا اصله. بهتره تماس تلفنی داشته باشین چون اگه در ساعات اداری به تلفن تون جواب ندادن بدونین هنوز خیلی مشکلات در زمینه مدیریت ارتباط با مشتری دارن که ریشش عدم وجود سرمایه ، بی تجربگی و …. چیز های میتونه باشه. حالا فرض رو بگیریم بر این که شما تماس گرفتین ، پاسخگو هم بودن ، توجیه شدین که جنس اصله و یا حتی با وجود تقلبی بودنش میخواین بخرینش. راستی اینکه یه فروشگاهی با تمام صداقت بهتون بگه این جنس اصل نیست خودش از علائم قابل اطمینان بودنشه و به میتونید تا این مرحله به اون فروشگاه اینترنتی اعتماد کنید.  :)))

 2.  کلاه بردار و یا کسب و کار اینترنتی قابل اعتماد

  حالا فرض کنید به هر نحوی بود مشکل قیمتی نداشتین و مطمئن شدین که کالا و خدمت مورد نظر ، همونیه که میخواین. خیلیا دغدغشون اینکه جنسی که خریدن واقعا به دستشون میرسه و یا پول پرداخت شده مستقیم از جیبشون خارج شده و میره امون خدا.

  1. اولا اینکه مبحث وجود “پرداخت در محل” رو بعدا باید در پست دیگه مفصلا توضیح بدیم که  از اونجا مطالعه میکنید. ولی در این حد بدونید که وجود پرداخت در محل با وجود پروتکل های غیر کارآمدی که شرکت ملی پست برای اطمینان از مطالبقت کالاهای ارسالی توسط فروشگاه ها با کالا موجود در وب سایت در نظر گرفته ، الزاما به معنی چراغ سبز  اعتماد کامل به فروشگاه مورد نظر نیست. چون مامور پست اول پول رو ازتون میگیره میره و شما بعدش بسته رو باز میکنید و تا پولو نگرفته بسته رو بهتون تحویل نمیده چون همه مسئولیت های اون بسته از نظر سالم بودن مستقیم با خود مامور پسته. اگه کالاتون اونی نبود که میخواستید ، یقه ایشون رو نگیرید. :))) ولی در خرید اولتون از فروشگاه اینترنتی سعی کنید از این روش استفاده کنید.
  2. نماد اعتماد الکترونیکی داشته باشه چون پیگیری مشترک مورد نظر راحتتر میشه.
  3. سابقه قابل توجهی داشته باشن . البته هر کسب و کاری یه روزی شروع شده و همه از اول سابقه نداشتن.
 3. حتما از نظرات مشتریان قبلی استفاده کنید.

در کل اگر اعتماد به فروشگاه اینترنتی یکی از دغدغه های شماست نکته های زیر رو به عنوان چک لیست داشته باشین:

 1. قیمت ها زیاد به صورت نجومی متفاوت نباشه.
 2. حتما اگر اولین خریدتون از فروشگاه اینترنتی مورد نظر هستش قبل از خرید ، تماس تلفنی داشته باشین.
 3. سعی کنید برای اولین بار از سرویس پرداخت در محل استفاده کنید
 4. اگر خیلی به انتخابتون خوشبین هستین و میخواین نقدی پرداخت کنین حتما حتما حتما روشی برای پرداخت داشته باشین که کد پیگیری و سندی دستتون باشه
 5. نماد اعتماد الکترونیکی رو داشته باشه چون تمامی اطلاعات صاحب فروشگاه تو سامانه نماد اعتماد الکترونیکی ثبت شده.
 6. به سابقه شرکت فعالیت کننده توجه کنید . کلا شرکتی که سابقش بالا بوده بالاخره یه سری نقاط قوتی داره. ولی اگه موارد بالا وزن بیشتری داشته باشن زیاد رو این گزینه توجه نکنین. ولی اگه سابقشون هم خیلی بالا بود زیاد به گزینه های بالا توجه نکنین.
 7. از نظرات سایر مشتریان هم استفاده کنید.

بالاخره تا اولین خریدتون رو انجام ندید نمیتونید به این نتیجه برسید که به فروشگاه اینترنتی مورد نظر “قابل اعتماد” هستش یا نه.

One thought on “اعتماد به فروشگاه اینترنتی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *